we store data about courses advertised by SEAS departments since autumn 2003
course catalogue
all terms
autumn_2023
spring_2024
BBN-ANG17-372.14/3
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Wed 10:15–11:45, R142, DELP, spring 2024)
BMA-ANOD-201
Pohl, Uwe
,
Teaching practice
(Fri 17:00–20:00, off campus, DELP, spring 2024)
BMA-ANOD-202/a
Pohl, Uwe
,
Teaching practice support seminar
(Tue 16:00–19:00, R442, DELP, spring 2024)
OT-ANG-370/c
Pohl, Uwe
,
Elective course in language pedagogy
(Wed 15:30–17:00, R440, DELP, spring 2024)
BBN-ANG-204/2/b
Pohl, Uwe
,
Content Based Language Development
(Thu 10:15–11:45, D-102, DELP, autumn 2023)
BBN-ANG17-371.01
Károly Krisztina
—
Gall Cecília
—
Holló Dorottya
—
Kimmel Magdolna
—
Lázár Ildikó
—
Turmer Andrea Gabrielle
—
Pohl, Uwe
—
Hoffmann Dorothy
,
Specialization in English-Speaking Cultures
(Thu 13:45–15:15, R423, DELP, autumn 2023)
BBN-ANG17-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Wed 10:15–11:45, D-102, DELP, autumn 2023)
OT-ANG-271
Benczik Vera
—
Prescott, Frank
—
Gall Cecília
—
Holló Dorottya
—
Kimmel Magdolna
—
Lázár Ildikó
—
Turmer Andrea Gabrielle
—
Pohl, Uwe
—
Zipernovszky Kornél
—
Mansell Thomas
,
Introduction to English speaking cultures
(Tue 12:00–13:30, GvA, DELP, autumn 2023)
OT-ANG-370/a
Pohl, Uwe
,
Elective course in language pedagogy
(Wed 13:45–15:15, R411, DELP, autumn 2023)
OT-ANG-373
Ryan, Christopher
—
Pohl, Uwe
,
ELT methodology lecture
(Thu 12:45–13:30, R423, DELP, autumn 2023)
OTGY-ANGK-2/d
Pohl, Uwe
,
Subject-specific Teaching Support Seminar 1
(Tue 16:00–16:45, D-102, DELP, autumn 2023)
BBN-ANG17-372.14/3
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Wed 10:15–11:45, D-102, DELP, spring 2023)
BMA-ANOD-202/a
Pohl, Uwe
,
Teaching practice support seminar
(Fri 18:30–20:00, Tue 10:15–11:45, R402, R142, DELP, spring 2023)
OT-ANG-370/3
Pohl, Uwe
,
Elective course in language pedagogy
(Wed 13:45–15:15, R440, DELP, spring 2023)
BBN-ANG17-371.01
Gall Cecília
—
Lázár Ildikó
—
Hoffmann Dorothy
—
Holló Dorottya
—
Károly Krisztina
—
Kimmel Magdolna
—
Pohl, Uwe
—
Turmer Andrea Gabrielle
,
Specialization in English-Speaking Cultures
(Thu 13:45–15:15, R423, DELP, autumn 2022)
BBN-ANG17-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Wed 10:15–11:45, R124, DELP, autumn 2022)
OT-ANG-271
Holló Dorottya
—
Turmer Andrea Gabrielle
—
Benczik Vera
—
Gall Cecília
—
Kimmel Magdolna
—
Lázár Ildikó
—
Pohl, Uwe
—
Prescott, Frank
,
Introduction to English speaking cultures
(Tue 12:00–13:30, GvA, DELP, autumn 2022)
OT-ANG-370/a
Pohl, Uwe
,
Elective course in language pedagogy
(Wed 13:45–15:15, R142, DELP, autumn 2022)
OT-ANG-373
Ryan, Christopher
—
Pohl, Uwe
—
Divéki Rita
—
Lázár Ildikó
—
Major Éva
—
Prescott, Frank
—
Révész Judit
—
Sazdovska, Jasmina
—
Szabó Éva
—
Szesztay Margit
—
Turmer Andrea Gabrielle
—
Veljanovszki Dávid
,
ELT methodology lecture
(Thu 12:45–13:30, R423, DELP, autumn 2022)
OTGY-ANGK-2/d
Pohl, Uwe
,
Subject-specific Teaching Support Seminar 1
(Tue 16:00–16:45, D-102, DELP, autumn 2022)
OTGY-ANGK-2/e
Pohl, Uwe
,
Subject-specific Teaching Support Seminar 1
(Tue 16:45–17:30, D-102, DELP, autumn 2022)
BBN-ANG-204/2/l
Pohl, Uwe
,
Content Based Language Development
(Thu 10:15–11:45, D-102, DELP, spring 2022)
BBN-ANG17-372.14/3
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Wed 10:15–11:45, R142, DELP, spring 2022)
OT-ANG-370/4
Pohl, Uwe
,
Elective course in language pedagogy
(Wed 13:45–15:15, R440, DELP, spring 2022)
OTGY-ANG-3/f
Pohl, Uwe
,
Subject-specific Teaching Support Seminar 2
(Tue 16:00–16:45, D-102, DELP, spring 2022)
OTGY-ANG-3/g
Pohl, Uwe
,
Subject-specific Teaching Support Seminar 2
(Tue 16:45–17:30, D-102, DELP, spring 2022)
BBN-ANG-204/2/a
Pohl, Uwe
,
Content Based Language Development: Professional Presentations
(Thu 10:15–11:45, D, DELP, autumn 2021)
BBN-ANG17-371.01
Gall Cecília
—
Lázár Ildikó
—
Hoffmann Dorothy
—
Holló Dorottya
—
Károly Krisztina
—
Kimmel Magdolna
—
Soto Amy
—
Maroua, Talbi
—
Turmer Andrea Gabrielle
—
Pohl, Uwe
,
Specialization in English-Speaking Cultures
(Thu 13:45–15:15, R423, DELP, autumn 2021)
BBN-ANG17-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Wed 13:45–15:15, R440, DELP, autumn 2021)
OT-ANG-271
Holló Dorottya
—
Turmer Andrea Gabrielle
—
Benczik Vera
—
Gall Cecília
—
Kimmel Magdolna
—
Lázár Ildikó
—
Prescott, Frank
—
Maroua, Talbi
—
Pohl, Uwe
,
Introduction to English speaking cultures
(Tue 12:00–13:30, GVA, DELP, autumn 2021)
OT-ANG-370/b
Pohl, Uwe
,
Elective course in language pedagogy: Group Dynamics in the Language Classroom
(Wed 10:15–11:45, R142, DELP, autumn 2021)
OT-ANG-373
Ryan, Christopher
—
Pohl, Uwe
—
Lázár Ildikó
—
Major Éva
—
Prescott, Frank
—
Révész Judit
—
Szabó Éva
—
Szesztay Margit
—
Turmer Andrea Gabrielle
—
Veljanovszki Dávid
,
ELT methodology lecture
(Thu 12:45–13:30, R423, DELP, autumn 2021)
OTGY-ANGK-2/i
Pohl, Uwe
,
Subject-specific Teaching Support Seminar 1
(Tue 16:00–16:45, D, DELP, autumn 2021)
BBN-ANG17-372/14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Thu 12:00–13:30,
SYN
, DELP, spring 2021)
BMA-ANOD-202/c
Pohl, Uwe
,
Tanítási gyakorlatot kísérő szeminárium
(Wed 13:45–15:15, Mon 13:45–15:15,
SYN
, DELP, spring 2021)
BBN-ANG-204/2/a
Pohl, Uwe
,
Content Based Language Development
(Thu 10:15–11:45,
SYN
, DELP, autumn 2020)
BBN-ANG17-372/14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Wed 13:45–15:15,
SYN
, DELP, autumn 2020)
OT-ANG-370/b
Pohl, Uwe
,
Elective course in language pedagogy
(Wed 15:30–17:00,
SYN
, DELP, autumn 2020)
OT-ANG-373
Ryan, Christopher
—
Pohl, Uwe
,
ELT methodology lecture
(Thu 12:45–13:30,
ASY
, DELP, autumn 2020)
BBN-ANG-106/a
Pohl, Uwe
,
Language Practice 2
(Tue 08:30–10:00, Thu 08:30–10:00, R142, R440, DELP, spring 2020)
BBN-ANG17-372/14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Thu 12:00–13:30, R142, DELP, spring 2020)
OTGY-ANG-3/c
Pohl, Uwe
,
Subject-specific Teaching Support Seminar 2
(Thu 14:30–15:15, R442, DELP, spring 2020)
OTGY-ANG-3/e
Pohl, Uwe
,
Subject-specific Teaching Support Seminar 2
(Thu 13:45–14:30, R442, DELP, spring 2020)
BBN-ANG-102/a
Pohl, Uwe
,
Language Practice 1
(Tue 08:30–10:00, Thu 08:30–10:00, R142, R142, DELP, autumn 2019)
BBN-ANG-204/2/a
Pohl, Uwe
,
Content Based Language Development
(Wed 12:00–13:30, D.ép algsor 102 Terem, DELP, autumn 2019)
BBN-ANG17-372/14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Tue 15:30–17:00, R142, DELP, autumn 2019)
OT-ANG-370/a
Pohl, Uwe
,
Elective course in language pedagogy
(Wed 08:30–10:00, R142, DELP, autumn 2019)
OT-ANG-373
Pohl, Uwe
—
Ryan, Christopher
,
ELT methodology lecture
(Thu 12:45–13:30, R423, DELP, autumn 2019)
BBN-ANG-106/a
Pohl, Uwe
,
Language Practice 2
(Tue 08:30–10:00, Thu 12:00–13:30, R440, R326, DELP, spring 2019)
BBN-ANG-202/c
Pohl, Uwe
,
Skills Development
(Wed 10:15–11:45, D.ép algsor 102 Terem, DELP, spring 2019)
BBN-ANG17-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Wed 12:00–13:30, R440, DELP, spring 2019)
OT-ANG-370/a
Pohl, Uwe
,
Elective course in language pedagogy
(Thu 13:45–15:15, R326, DELP, spring 2019)
OT-ANG-373
Pohl, Uwe
—
Ryan, Christopher
,
ELT methodology lecture
(DELP, spring 2019)
BBN-ANG-102/a
Pohl, Uwe
,
Language Practice 1
(Tue 08:30–10:00, Thu 13:45–15:15, R142, R142, DELP, autumn 2018)
BBN-ANG-202/n
Pohl, Uwe
,
Skills Development
(Wed 10:15–11:45, D.ép algsor 102 Terem, DELP, autumn 2018)
BBN-ANG-204/2/a
Pohl, Uwe
,
Content Based Language Development
(Thu 08:30–10:00, R142, DELP, autumn 2018)
BBN-ANG17-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Tue 15:30–17:00, R142, DELP, autumn 2018)
OT-ANG-373
Pohl, Uwe
,
ELT methodology lecture
(Thu 12:45–13:30, R423, DELP, autumn 2018)
BBN-ANG-106/a
Pohl, Uwe
,
Language Practice 2
(Tue 08:30–10:00, Thu 13:45–15:15, R142, R142, DELP, spring 2018)
BBN-ANG-202/c
Pohl, Uwe
,
Skills Development
(Wed 10:15–11:45, D. épület -102), DELP, spring 2018)
BBN-ANG11-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Tue 15:30–17:00, R142, DELP, spring 2018)
OT-ANG-370/a
Pohl, Uwe
,
Elective course in language pedagogy
(Thu 08:30–10:00, R142, DELP, spring 2018)
BBN-ANG-102/a
Pohl, Uwe
,
Language Practice 1
(Tue 08:30–10:00, Thu 15:30–17:00, R142, R142, DELP, autumn 2017)
BBN-ANG-202/n
Pohl, Uwe
,
Skills Development
(Wed 10:15–11:45, D.ép algsor 102 Terem), DELP, autumn 2017)
BBN-ANG-202/o
Pohl, Uwe
,
Skills Development
(Thu 08:30–10:00, R142, DELP, autumn 2017)
BBN-ANG11-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Tue 15:30–17:00, R142, DELP, autumn 2017)
TANM-ANG-113
Pohl, Uwe
—
Ryan, Christopher
—
Lázár Ildikó
—
Major Éva
—
Price Beatrix
—
Révész Judit
—
Szabó Éva
—
Szesztay Margit
—
Turmer Andrea Gabrielle
—
Veljanovszki Dávid
,
ELT Methodology lecture
(Thu 12:15–13:00, R423, DELP, autumn 2017)
BBN-ANE-402.01
Pohl, Uwe
,
Professional Presentations
(Wed 10:15–11:45, R142, DELP, spring 2017)
BBN-ANG-106
Pohl, Uwe
,
Language Practice 2
(Tue 08:30–10:00, Thu 10:15–11:45, R142, R142, DELP, spring 2017)
BBN-ANG11-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Tue 15:30–17:00, R142, DELP, spring 2017)
BBN-ANE-402
Pohl, Uwe
,
The Dynamics of Working Groups
(Thu 08:30–10:00, R142, DELP, autumn 2016)
BBN-ANG-102/a
Pohl, Uwe
,
Language Practice 1
(Tue 08:30–10:00, Fri 12:00–13:30, R142, R142, DELP, autumn 2016)
BBN-ANG11-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Tue 15:30–17:00, R142, DELP, autumn 2016)
TANM-ANG-111/L.03
Pohl, Uwe
,
English Speaking Cultures
(Sat 14:15–15:45, R142, DELP, autumn 2016)
TANM-ANG-113
Pohl, Uwe
,
ELT Methodology lecture
(Fri 09:00–09:45, R030, DELP, autumn 2016)
BBN-ANE-404
Pohl, Uwe
,
Cross-cultural communication in the EU
(Thu 08:30–10:00, R440, DELP, spring 2016)
BBN-ANG11-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Tue 15:30–17:00, R142, DELP, spring 2016)
TANM-ANG-113
Pohl, Uwe
,
ELT Methodology lecture
(DELP, spring 2016)
TANM-ANG-300/L.10
Pohl, Uwe
,
Culture in the EFL Classroom
(Sat 10:00–11:30, R414, DELP, spring 2016)
TANM-ANG-900/a
Pohl, Uwe
,
ELTE Schools-based Teaching Practice
(Fri 17:00–20:00, ELTE Schools, DELP, spring 2016)
BBN-ANG-102/d
Pohl, Uwe
,
Language Practice 1
(Tue 10:15–11:45, Thu 08:30–10:00, R142, R142, DELP, autumn 2015)
BBN-ANG-202/n
Pohl, Uwe
,
Presentation Skills for Life
(Tue 15:30–17:00, R142, DELP, autumn 2015)
BBN-ANG11-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Thu 10:15–11:45, R142, DELP, autumn 2015)
TANM-ANG-113
Pohl, Uwe
,
ELT Methodology lecture
(Fri 09:00–09:45, R030/b, DELP, autumn 2015)
BBN-ANG-106/d
Pohl, Uwe
,
Language Practice 2
(Tue 15:30–17:00, Thu 08:30–10:00, R142, R142, DELP, spring 2015)
BBN-ANG11-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Thu 10:15–11:45, R142, DELP, spring 2015)
TANM-ANG-113
Pohl, Uwe
,
ELT Methodology lecture
(DELP, spring 2015)
TANM-ANG-900/a
Pohl, Uwe
,
ELTE Schools-based Teaching Practice
(DELP, spring 2015)
BBN-ANG-102/m
Pohl, Uwe
,
Language Practice 1
(Tue 15:30–17:00, Thu 08:30–10:00, R140,, R140, DELP, autumn 2014)
BBN-ANG11-372.14
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Thu 10:15–11:45, R104, DELP, autumn 2014)
TANM-ANG-113
Dávid Gergely
—
Pohl, Uwe
,
ELT Methodology lecture
(Fri 09:00–09:45, R030/B, DELP, autumn 2014)
BBN-ANG-106/d
Pohl, Uwe
,
Language Practice 2
(Tue 10:15–11:45, Thu 10:15–11:45, 140, 140, DELP, spring 2014)
TANM-ANG-113
Pohl, Uwe
,
ELT Methodology lecture
(DELP, spring 2014)
TANM-ANG-900/a
Pohl, Uwe
,
ELTE Schools-based Teaching Practice
(Fri 16:00–19:00, ELTE Schools, DELP, spring 2014)
BBN-ANG-102/d
Pohl, Uwe
,
Language Practice 1
(Tue 15:30–17:00, Thu 08:30–10:00, R 140, R 140, DELP, autumn 2013)
TANM-ANG-113
Pohl, Uwe
,
ELT Methodology Lecture
(Fri 09:00–09:45, R030/B, DELP, autumn 2013)
BBN-ANG-106/d
(=
BBI-ANG-106E/d
)
Pohl, Uwe
,
Language Practice 2
(Tue 10:15–11:45, Wed 10:15–11:45, R 140, R 140, DELP, spring 2013)
BBN-ANG-102/d
(=
BBI-ANG-102E/d
)
Pohl, Uwe
,
Language Practice 1
(Tue 10:15–11:45, Thu 10:15–11:45, R 142, R 142, DELP, autumn 2012)
BBN-ANG-372/d
(=
BBI-ANG-372E/d
=
BBN-ANG11-372/d
)
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Thu 08:30–10:00, R142, DELP, autumn 2012)
TANM-ANG-113
Pohl, Uwe
,
ELT Methodology Lecture
(Fri 09:00–09:45, R030/B, DELP, autumn 2012)
BBN-ANG-106/h
(=
BBI-ANG-106E/h
)
Pohl, Uwe
,
Language Practice 2
(Mon 15:30–17:00, Fri 08:30–10:00, R440, R140, DELP, spring 2012)
BBN-ANG-372/h
(=
BBI-ANG-372E/h
)
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Tue 08:30–10:00, R 140, DELP, spring 2012)
BBN-ANG-372/i
(=
BBI-ANG-372E/i
)
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Fri 14:15–15:45, R 140, DELP, spring 2012)
TANM-ANG-113
Pohl, Uwe
,
ELT Methodology Lecture
(DELP, spring 2012)
BBN-ANG-102/h
Pohl, Uwe
,
Language Practice 1
(Tue 10:15–11:45, Thu 10:15–11:45, SAC, SAC, DELP, autumn 2011)
BBN-ANG-372/d
(=
BBI-ANG-372E/d
)
Pohl, Uwe
,
Communicating Across Cultures
(Tue 08:30–10:00, SAC, DELP, autumn 2011)
BBN-ANG-372/f
(=
BBI-ANG-372E/f
)
Pohl, Uwe
,
Specialization in English-Speaking Cultures
(Fri 14:15–15:45, SzMK 4, DELP, autumn 2011)
TANM-ANG-113
Pohl, Uwe
,
ELT Methodology Lecture
(Fri 09:00–09:45, R030/B, DELP, autumn 2011)
BBN-ANG-106/s
(=
BBI-ANG-106E/s
)
Pohl, Uwe
,
Language Practice 2
(Tue 08:30–10:00, Thu 10:15–11:45, R 440, R 440, DELP, spring 2011)
TANM-ANG-113
(=
ANN-465
)
Pohl, Uwe
,
ELT Methodology Lecture
(Fri 08:00–09:00, R 440, DELP, spring 2011)
TANM-ANG-900/f
Pohl, Uwe
,
ELTE Schools-Based Teaching Practice
(DELP, spring 2011)
BBN-ANG-102/s
Pohl, Uwe
,
Language practice 1
(Tue 08:30–10:00, Thu 10:15–11:45, 440, 440, DELP, autumn 2010)
BBN-ANG-204/2/b
Pohl, Uwe
,
Content-based language development
(Tue 10:15–11:45, 411, DELP, autumn 2010)
TANM-ANG-113
Pohl, Uwe
,
ELT Methodology lecture
(Fri 09:00–10:30, 030/b, DELP, autumn 2010)
BBN-ANG-204/2/e
Pohl, Uwe
,
Content-based language development - 'Not born in the USA': Experiencing America as a non-American
(Thu 15:30–17:00, 444, DELP, spring 2010)
BBN-ANG-372/c
Pohl, Uwe
,
Specialization in English-speaking cultures - Communicating Across Cultures
(Mon 12:00–13:30, 440, DELP, spring 2010)
TANM-ANG-900/KL
Pohl, Uwe
,
ELTE schools-based teaching practice
(Thu 12:00–13:30, Thu 13:45–15:15, 407, 407, DELP, spring 2010)
AFN-321
Pohl, Uwe
,
Applied linguistics lecture
(Tue 12:00–13:30, R 407, DELP, autumn 2009)
BBN-ANG-204/2/a
(=
ANN-206/a
=
AFN-204/a
=
AFN-206/a
)
Pohl, Uwe
,
Content-based language development
(Wed 12:00–13:30, R 440, DELP, autumn 2009)
BBN-ANG-372/b
(=
Communicating
=
across
=
Cultures
)
Pohl, Uwe
,
Cultural Studies Option
(Mon 12:00–13:30, R 440, DELP, autumn 2009)
BBN-ANG-204/2/e
(=
ANN-206/e
=
AFN-204/e
=
AFN-206/e
)
Pohl, Uwe
,
Content-based language development
(Fri 08:30–10:00, MUK 411, DELP, spring 2009)
BBN-ANG-204/2/a
(=
ANN-206/a
=
AFN-204/a
=
AFN-206/a
)
Pohl, Uwe
,
Content-based language development / 'Not born in the USA': experiencing America as a non-American
(Fri 08:30–10:00, MUK 030/a, DELP, autumn 2008)
BBN-ANG-271
(=
AFN-261
)
Pohl, Uwe
,
Cultural studies
(Tue 12:00–13:30, Golyavar A., DELP, autumn 2008)
BBN-ANG-372.b
Pohl, Uwe
,
Specialization in English-speaking cultures
(Thu 10:15–11:45, MUK 444, .b, DELP, autumn 2008)
AFN-322
Pohl, Uwe
,
Applied linguistics elective
(Thu 10:15–11:45, E 440, DELP, spring 2008)
BBN-ANG-106/e
Pohl, Uwe
—
Kántor Balázs
,
Languaga Practice 2.
(Mon 08:30–10:00, Thu 13:45–15:15, E 440, E 440, DELP, spring 2008)
BBN-ANG-106/o
Pohl, Uwe
—
Nánási Gabriella
,
Languaga Practice 2.
(Mon 13:45–15:15, Wed 08:30–10:00, E 442, E 444, DELP, spring 2008)
BBN-ANG-106/p
Pohl, Uwe
—
Nagy Orsolya
,
Languaga Practice 2.
(Wed 13:45–15:15, Fri 08:30–10:00, F 211, E 444, DELP, spring 2008)
BBN-ANG-106/q
Pohl, Uwe
—
Kordai Zsuzsanna
,
Languaga Practice 2.
(Mon 13:45–15:15, Wed 08:30–10:00, E 409, E 440, DELP, spring 2008)
BBN-ANG-204/2/c
Pohl, Uwe
,
Content-based language development
(Thu 12:00–13:30, E 444, DELP, spring 2008)
BBN-ANG-204/2/f
Pohl, Uwe
—
Kantor Balazs
,
Content-based language development
(Thu 08:30–10:00, E 444, DELP, spring 2008)
AFN-321
Pohl, Uwe
,
Applied linguistics lecture
(Thu 14:15–15:15, R 414, DELP, autumn 2007)
AFN-322
Pohl, Uwe
,
Applied linguistics elective
(Thu 10:15–11:45, R 444, DELP, autumn 2007)
AFN-322/a
Pohl, Uwe
,
Applied linguistics elective
(Fri 12:30–14:00, ADS 108, DELP, spring 2007)
AFN-321
Pohl, Uwe
,
Applied linguistics lecture
(Thu 14:30–16:00, CETT, autumn 2006)
BBN-ANG-102/m
(=
ANN-102/m
)
Szesztay Margit
—
Pohl, Uwe
,
Language practice 1
(Tue 10:45–12:15, Thu 12:30–14:00, ADS 308, ADS 341, CETT, autumn 2006)
AFN-321
(=
AT-320
)
Pohl, Uwe
,
Applied linguistics lecture
(CETT, spring 2006)
AFN-322/a
(=
AT-322/a
)
Pohl, Uwe
,
Applied Linguistics Elective: Intercultural Experiences in the EFL Classroom
(Fri 10:45–12:15, ADS 340, CETT, spring 2006)
AFN-317
(=
AT-217
=
AMN-417
)
Pohl, Uwe
,
ELT methodology examination
(CETT, autumn 2005)
AFN-318/d
(=
AT-312/d
=
AMN-418/d
)
Pohl, Uwe
,
Classroom studies 3
(Tue 12:30–14:00, ADS 340, CETT, autumn 2005)
AFN-321
(=
AT-320
)
Pohl, Uwe
,
Applied linguistics lecture
(Thu 14:30–16:00, ADS 007, CETT, autumn 2005)
AFN-321
(=
AT-320
)
Pohl, Uwe
,
Applied linguistics lecture
(CETT, spring 2005)
AT-322/b
Pohl, Uwe
,
Applied Linguistics
(Tue 12:30–14:00, ADS 340, _1, CETT, spring 2005)
AFN-318/e
(=
AT-312/e
=
AMN-418/e
)
Pohl, Uwe
,
Classroom studies 3
(Tue 12:30–14:00, ADS 308, _4, CETT, autumn 2004)
AFN-321
(=
AT-320
)
Pohl, Uwe
,
Applied linguistics lecture
(Tue 09:00–09:45, előadó, CETT, autumn 2004)
AT-310/d
Pohl, Uwe
,
Methodology Option: What's in a Song?: Teaching English with Music
(Wed 14:15–15:45, ADS 308, CETT, spring 2004)
AT-322/a
Pohl, Uwe
,
Applied Linguistics Option: Intercultural Experiences in the EFL Classroom
(Tue 9:00–10:30, ADS 108, CETT, spring 2004)
AT-322/c
Pohl, Uwe
—
Révész Judit
,
Applied Linguistics Option:
Drama Techniques in ELT
2
(Tue 10:45–12:15, ADS 108, CETT, spring 2004)
AT-312/g
Pohl, Uwe
,
Classroom Studies 2
(Tue 12:30–14:00, ADS 341, CETT, autumn 2003)
AT-320
Pohl, Uwe
,
Applied Linguistics Lecture Series and Examination
(Tue 9:00–10:00, ADS 007, CETT, autumn 2003)
AT-322/a
Pohl, Uwe
,
Applied Linguistics Option: Intercultural experiences in the EFL classroom
(Tue 10:45–12:15, ADS 108, CETT, autumn 2003)
programme
currently not available
advertising dept
any
CETT
DAS
DEAL
DELG
DELP
DES
DETE
code contains
title or description contains
begins at/after
any day
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
any time
8:00
9:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ends at/before
any day
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
any time
9:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
teacher
anybody
Adorján Mária
Al Madanat Dina
Al Madanat, Kholoud
Albert Ágnes
Alsayed-Ahmad, Duha
Alvarez Llerena, Carlos Lenin
Ambrózy István
Andrews, Mark
Andréka Zsuzsanna Gabriella
Anguiano, Joseph Raine
Apple, Lauren R.
Appleby, Rachel
Asbóth László
Atkinson Sarah
Ayed, Wijdene
Bakhtiar Mohsen
Bakó Krisztián
Balajtiné Fischer Andrea
Balogné Bérces Katalin
Banczerowski Janusz
Barbarics Márta
Bartók Emese
Barócsiné Kirilova Stefka
Baus, Jeffrey
Belduma Renteria, Nury Estefania
Benczes Réka
Benczik Vera
Benkő Ágnes
Bennett, Angela
Berczeli Gábor
Beretzky Ágnes
Berke Ildikó
Berliner Todd
Bernhardt Dóra
Bielcsik Petra
Biró-Pentaller Anna
Blades, Larry
Bodnár Ágnes Anett
Bodó Bence
Bojti Gizella
Bojti Zsolt
Boldog Gyöngyi
Bollobás Enikő
Borbély Judit
Boreczky Elemér
Bottyán Gergely
Bozai Ágota
Brahem Chadha
Brahem, Chadha
Brassnyó Veronika
Bremer Anette
Brusznyiczki Noémi
Brózik-Piniel Katalin
Buchan, Hamish
Burrows, Antonia
Burukina, Irina
Bácskai-Atkári Júlia
Bán Zsófia
Böröndi Emília Anna
Bülgözdi Imola
Castillo, Sindy Janeth
Colin, Clark
Collins, William
Collison, Stephen Michael
Cooper, Thomas
Csapó Csaba
Cseh Dániel
Cseh Dávid
Cseicsner Otília
Csepreghy Henrik
Csikós Dóra
Csipes Zoltán
Csipke Zoltán
Csirmaz Előd
Csizmadia Balázs
Csizér Kata
Csontos Tamás
Csorba Eszter Zsuzsanna
Csíky Anna
Csölle Anita
Cundiff Karl
Cziczelszki Judit
Czifra Zsuzsanna
Czigányik Zsolt
Danka Sándor
Dimovska, Iva
Divéki Rita
Dobson, Gordon
Dogan Ger, Songul
Dunajeva Jekatyerina
Dávid Gergely
Dávid Gergő
Dávidházi Péter
Dékány Éva Katalin
Dénes Mónika
Dóczi Brigitta
Dömötör Ildikó
Edwards Melinda
Eitler Tamás
Enyedi Ágnes
Erdei Andrea
Estes Leila
Fannouna, Mahmoud S. S.
Farima, Marina
Farkas Eszter
Farkas Judit
Farkas Laura
Farkas Orsolya
Farkas Rita
Farkas Ákos
Farkas Árpád
Federmayer Éva
Fehér Réka
Fejérvári Boldizsár
Fekete Gergő
Fekete-Nagy Fanni
Ferencz Győző
Feyér Bálint
Fodor Alexandra
Fodor Júlia Réka
Ford Monika
Frank Tibor
Frawley Jeff
Frenkil, Eric
Fri 10:00-11:30
Fri 10:30-12:00
Fri 10:45-12:15
Fri 10:45-12:15, Fri 12:30-14:00
Fri 11:30-13:00
Fri 12:00-13:30
Fri 13:00-14:30
Fri 13:30-15:00
Fri 14:00-15:30
Fri 15:30-17:00
Fri 18:00-19:30
Fri 8:00-9:30
Fri 8:30-10:00
Fri 9:00-10:30
Fri 9:30-11:00
Friedrich Judit
Furka Ildikó
Futász Réka
Fábián Annamária
Fülöp Ildikó
Füzessy-Bonácz Ágnes
Galac Ádám
Gall Cecília
Garai Luca
Garces-Foley, Kathleen
Geiger Ildikó
Gellért Marcell
Georgieva Ekaterina
Georgieva, Ekaterina
Gercsák Gábor
Gerevich András
Ghidhaoui, Ranyme
Goss Theodora Esther
Griffin James A.
Grinnan Randolph Carter
Gyarmathy Zsófia
Gyetvai Éva
Gyuris Kata
Gyöngyösi Anna
Gálik Norbert
Gálla Edit
Gárdos Bálint
Gázsity Mila
Géher István
Górász Judit
H. Gődény Judit
Hajeer Ahmad
Hajighasemi Mahdokht
Halm Tamás András
Halmos Máté
Halácsy Katalin
Halápi Magdolna
Harasztos Ágnes
Hargitai Márta
Harsányi Bence
Heckmann Ágnes
Hegyi Pál
Heltai Pál
Herlihy Jeffrey
Hoffmann Dorothy
Hoffmann Rita
Hollďż˝ Dorottya
Holló Dorottya
Homok Szilvia
Hordós Marianna
Horgas Judit
Horváth Dániel
Horváth Györgyi
Horváth Rita
Horváth Ágnes
Hoversen, Jamie
Hoversen, William
Hubai Katalin
Hubbard, Tom
Huber Dániel
Hudák Ilona
Hunter, Aaron
Huszákné Vendégh Andrea
Hübner Andrea
Illés Éva
Imreh András
Imrényi András
Jakabfi Anna
James, Ryan
Janszky-Máriás Nikol
Jenei Gabriella
Jerbi, Syrine
Juhász Andrea
Juhász Dávid László
Juhász Katalin
Juhász Tamás
Jungbauer Loretta
Jungmayer Louis
Jánosy Márton
Jásdi András
Jászay Dorottya
Kajcsos Zsófia
Kalocsai Karolina
Kantor Balazs
Karáth Tamás
Katona László
Katona-Zsák Éva
Kató Eszter
Kelsey, Karla
Kenyeres János
Kertész Zsuzsa
Khaing Thet Oo
Khalil, Mohamad Ali
Khamaiseh, Maram
Khoshhaldelijani, Yasin
Kimmel Magdolna
Kirchknopf Andrea
Király Zsolt
Kiss Kristóf
Kiss Zoltán
Klapcsik Sándor
Kling Ádám
Kodat, Gunther Catherine
Komáromy Zsolt
Kontra Edit
Kordai Zsuzsanna
Kormos Judit
Kovács Györgyi
Kovács Gábor
Kovács János
Kovács Luca Lídia
Kovács Lászlóné Lázár Viktória
Krausz Katinka
Kristó László
Kucsera Márton
Kugyela Tamás
Kukáné Horváth Barbara
Kácsor Lóránt
Kádár Judit Ágnes
Kállay G. Katalin
Kállay Géza
Kálmos Borbála
Kálmán Csaba
Kálmán Edit Györgyi
Kálmán László
Kálmán Mónika
Kántor Balázs
Kántor Gergely
Károly Krisztina
Kész Zoltán
Kótay-Nagy Annamária
Kövecses Zoltán
Kövér Ármin
Kúnos László
Lajtai Ádám
Lamm Judit
Langley, Jack Samuel
Laszlóczki László
Leavey, James
Loftus, Mark Bradley
Lojkó Miklós
Lányi Ildikó
László Adél
László Péter
Lázár A. Péter
Lázár Ildikó
Magyar Lilla
Magyarics Peter
Magyarics Péter
Magyarics Tamás
Major Réka
Major Éva
Makrányi Zsófia
Mansell Thomas
Margo Giavana
Mariem Shili
Marosiová Renáta
Marosán Lajos
Maroua, Talbi
Maráczi Géza
Matus-Kassai Gyöngyi
Maunula, Vili
McGranaghan, Robert James
Medgyes Péter
Meikle Peter
Meikle, Peter
Melkovicsné Madarász Anita
Menyhárt Adrienn
Mesterházi Mónika
Mezei Gabriella Éva
Mezei Gábor
Mezei Tibor
Mihálka Réka
Miklósy Katalin
Millich Zsófi
Molnár Miklós
Mon 10:00-11:30
Mon 10:30-12:00
Mon 10:45-12:15
Mon 10:45-12:15, Thu 14:15-15:45
Mon 11:00-12:30
Mon 11:30-13:00
Mon 12:00-13:30
Mon 12:00-13:30, Wed 12:00-13:30
Mon 12:30-14:00
Mon 13:00-14:30
Mon 13:00-14:30, Thu 12:00-13:30
Mon 13:00-16:30
Mon 13:30-15:00
Mon 14:00-15:30
Mon 14:00-15:30, Wed 10:00-11:30
Mon 14:15-15:45
Mon 14:15-15:45, Wed 12:30-14:00
Mon 14:30-16:00
Mon 15:00-16:30
Mon 15:00-16:30, Thu 13:00-14:30
Mon 15:00-16:30, Wed 15:30-17:00
Mon 15:30-17:00
Mon 16:00-17:30
Mon 16:00-17:30, Thu 16:30-18:00
Mon 17:00-18:30
Mon 8:30-10:00
Mon 8:30-10:00, Thu 8:30-10:00
Mon 9:00-10:30
Morovik Gabriella
Mráz Attila
Munteán László
Muskovits Eszter
Márkus Andrea
Mátrai Diána
Mérey Diána
Mészáros Éva
Mézes Ádám
N. Tóth Zsuzsa
Nagy Andrea
Nagy Gergely
Nagy Gizella
Nagy Ildikó
Nagy Judit
Nagy Károly
Nagy Károly T.
Nagy Nóra
Nagy Orsolya
Nagy Vicky
Nagy-Seres Imola
Nagyné Nyikes Natália
Nasim, Iqra
Nemes Anna
Newson, Mark
Nucz Eszter
Nyusztay Iván
Nádasdi Nóra
Nádasdy Ádám
Nánási Gabriella
Németh Nóra
Oláh Gábor
Oravecz Csaba
Orosz István
Ottlik András
Pajtók Ágnes
Palotás Julia
Palotás Júlia
Panka Dániel
Pap József
Papp Andrea
Papp Dániel
Papp Nándor
Paraizs Júlia
Pendleton, Sara Elizabeth
Pereszlényi Anna
Perényi Erzsébet
Peterecz Zoltán
Peters, Anthony
Pethő Nóra
Pethő-Szirmai Judit
Petric, Bojana
Petrák Fanni
Pikli Natália
Piniel Katalin
Pintz Katalin
Pintér Károly
Pohl, Uwe
Pokol Ágnes
Prescott, Frank
Price Beatrix
Prievara Tibor
Puskás Bettina
Putz Orsolya
Pyae Kyaw, Thiri
Pálinkás Katalin
Pálmai Zsolt Gyula
Pálvölgyi Lídia
Pék Zoltán
Péli Péter
Péri-Nagy Zsuzsanna
Péter Ágnes
Péterfai Eszter
Péteri Éva
Pődör Dóra
Rebrus Péter
Rednik Zsuzsanna
Reient, Oleksandr
Remport Eglantina
Reményi Andrea Ágnes
Rieger Borbála
Robinson, M. Roosevelt
Robinson-Yaw, Karen
Romeisz Katalin
Romero, Julián
Rommel Anna
Rooney, Thomas
Rutherford James
Ruttkay Veronika
Ryan, Christopher
Rácz Katalin
Rácz Lilian
Rádai Péter
Rétfalvi Tamás
Révész Judit
Róna Annamária
S. Gedeon Mária
Salanki Julian
Saltmarsh Philip
Saltmarsh, Philip
Salusinszky Imre
Samu Ágnes
Sarbu Aladár
Sarkadi Bence
Sarkadi Ágnes
Sazdovska, Jasmina
Schüszler Tamara
Sebők Attila
Shbeeb, Firas
Sillár Barbara
Simonkay Zsuzsanna
Simó Judit
Siptár Péter
Smid Dávid
Sopronyi Gréta
Soto Amy
Spissich Boglárka
Stambekova, Assel
Stanley, David
Starcevic Attila
Streitmann Ágnes
Strider Enikő
Sudár Orsolya
Suff, Matthew
Surányi Balázs
Szabó Anett
Szabó Balázs
Szabó Helga
Szabó László Zoltán
Szabó Máté
Szabó T. Anna
Szabó Zsófia
Szabó Éva
Szabó Éva Eszter
Szalay Krisztina
Szatzker Orsolya
Szegedi Gábor
Szegedy-Maszák Anna
Szegheő Csaba
Szegvári Nóra
Szelid Veronika
Szenczi Eszter Zsófia
Szentesi Tímea
Szentpály Dalma Tímea
Szesztay Margit
Szigeti Balázs
Szigetvári Péter
Szilágyi Erika
Szirbik Dorottya
Szitó Judit
Szlukovényi Katalin
Szlávi Anna
Szlávik Szilárd
Szokonya István Péter
Sztrókay András
Szujer Orsolya
Szécsényi Krisztina
Székely János
Székely Réka
Székely Réka Erzsébet
Székelyhidi Eszter Johanna
Széll Zsófia
Szép Eszter
Szőcs Erzsébet
Szőke Alexandra
Szőnyi György Endre
Szöllősy, Judy
Szöllösi Péter
Szűcs Ágota
Sáfár Anna
Sáfár Éva
Sánta Balázs
Sárdi Rudolf
Sógor Zsolt
Sóskuthy Márton
Sümeghy György
Tabi Katalin
Takacs Julius
Takács Ferenc
Takács Nóra
Tamás Péter
Tamási Gergely
Tankó Gyula
Tarcsay Tibor
Tavasz Kristóf
Taylor Keith
Terentieva, Yuliia
Thu 10:00-11:30
Thu 10:05-10:50
Thu 10:45-12:15
Thu 11:00-12:30
Thu 11:30-13:00
Thu 12:00-13:30
Thu 12:30-14:00
Thu 13:00-14:30
Thu 13:30-15:00
Thu 14:00-15:30
Thu 14:15-15:45
Thu 14:15-15:45, Fri 10:45-12:15
Thu 14:30-16:00
Thu 15:30-17:00
Thu 16:00-17:30
Thu 16:15-17:45
Thu 8:30-10:00
Thu 9:00-10:30
Thun Éva
Thury Éva
Tiboldi Tímea
Timár Andrea
Toptsi, Jamil
Torma Eszter
Torres, Nathaniel
Torres, Nathaniel
Touihri, Rabeb
Trebits Anna
Tue 10:00-11:30
Tue 10:00-11:30, Thu 8:30-10:00
Tue 10:00-11:30, Wed 15:00-16:30
Tue 10:30-12:00
Tue 10:45-12:15
Tue 11:00-12:30
Tue 11:00-12:30, Thu 11:00-12:30
Tue 11:00-12:30, Thu 14:30-16:00
Tue 11:30-13:00
Tue 11:30-13:00, Thu 8:30-10:00
Tue 12:00-13:30
Tue 12:00-13:30, Thu 12:30-14:00
Tue 12:30-14:00
Tue 12:30-14:00, Thu 12:30-14:00
Tue 13:30-15:00
Tue 14:00-15:30
Tue 14:00-15:30, Fri 10:00-11:30
Tue 15:00-16:30
Tue 15:30-17:00
Tue 15:30-17:00, Thu 15:30-17:00
Tue 16:00-17:30
Tue 17:30-19:00
Tue 8:00-9:30
Tue 8:00-9:30, Thu 8:00-9:30
Tue 8:00-9:30, Wed 8:00-9:30, Thu 8:00-8:45
Tue 8:30-10:00
Tue 9:00-10:30
Tue 9:00-10:30, Thu 12:30-14:00
Tue 9:00-10:30, Wed 9:00-10:30
Tue 9:30-11:00
Tue 9:30-11:00, Thu 9:30-11:00
Tue 9:30-11:00, Wed 9:30-11:00, Thu 9:30-10:15
Tugwell, David
Turmer Andrea Gabrielle
Tímár Andrea
Tóth Krisztina
Tóth Marianna
Tóth Ágnes
Törkenczy Miklós
Ujvárosi Gábor
Vadai Katalin
Valló Zsuzsa
Varga György
Varga László
Varga Tünde
Varsányi Kata
Vasvari Louise
Vecsernyés Dóra
Velich Andrea
Veljanovszki Dávid
Vilmos Eszter Judit
Vince Máté
Vitéz Ádám
Vizy Éva
Vuong, Thi Hoan
Végh Veronika
Végh-Rupert Éva
Walker, Ryan
Walkó Zsuzsanna
Wallinger Tibor
Ward, Stanley A.
Wed 10:00-11:30
Wed 10:30-12:00
Wed 10:45-12:15
Wed 10:45-12:15, Thu 9:00-10:30
Wed 11:00-11:45
Wed 11:00-12:30
Wed 11:00-14:00
Wed 11:30-13:00
Wed 12:00-13:30
Wed 12:30-14:00
Wed 12:30-15:30
Wed 13:00-14:30
Wed 13:30-15:00
Wed 14:00-15:30
Wed 14:15-15:45
Wed 15:00-16:30
Wed 15:30-17:00
Wed 16:00-17:30
Wed 16:30-18:00
Wed 17:00-18:30
Wed 18:30-20:00
Wed 8:30-10:00
Wed 9:00-10:30
Wed 9:30-11:00
Weninger Csilla
Wertheimer Gábor
Werthmüller Gyöngyi
Wesling, Donald
Wind Attila
Xi, Jiayou
Xing, Yue
Yetis, Kübra
Zachar Viktor
Zemplén Gábor
Zerkowitz Judit
Zipernovszky Kornél
Zombory Erzsébet
Zságer László
Zsák Éva
Zách Lili
Zólyomi Anna
den Dikken, Marcel
gyakornok 1
késõbb megnevezendõ
később megnevezendő
Ádámku Szabina
Árva Valéria
Édes Csilla
Őri Péter
Öveges Enikő
sort results by
code
teacher
time
term